Bin 200 Euro Ver Kendi Elektriğini Üret

Bin 200 euro ver kendi elektriğini üret

Çevreci Enerji Derneği Hukuk Kurulu Koordinatörü avukat Arsin Demir, ana sözleşme metni üzerinde halen çalışılan yenilenebilir enerji kooperatiflerinin kurulmasının ardından Egelilerin büyük bir fırsat yakalayacağını söyledi. Bir araya gelecek vatandaşların kendi rüzgar ve güneş santrallerini kurabileceğini belirten Demir, "Özellikle kıyı Ege'den başlaması düşünülen yenilenebilir enerji kooperatifi sistemine, yaklaşık bin 200 euro ödeme yaparak dahil olacak bin kişi, 1 milyon 200 bin euro maaliyetli 1 MW'lık rüzgar santrali kurabilir. Bu santral de 1000 kişinin ihtiyaç duyduğu elektriği karşılar" dedi.

Aynı trafo merkezi 

Kooperatif kurulması için en az 7 üye gerektiğini belirten Demir, daha önce "tek sayaç" ile ölçülebilen sanayi sitesi veya bir apartman sakinlerinin kooperatif kurabildiğini hatırlatarak, "Yeni yönetmelikte ise tek sayaç yerine "aynı trafo" merkezine bağlanmak yeterli. Yani tek sayaç şartı olmayacak. Örneğin Karaburun'daki vatandaşlar farklı sayaçlardan tüketim yapsalar da aynı trafo merkezine bağlandıkları için kooperatif kurabilecekler" dedi. Yeni yönetmeliğe göre 100 ortaklı kooperatifler 1 MW'a kadar, 101- 500 arası ortaklı kooperatifler 2MW'a kadar, 501-1000 arası ortaklı kooperatifler 3MW'a kadar, 1001'den fazla ortaklı kooperatifler de 5 MW'a kadar tahsis yapabilecek. Demir, kooperatiflerin özellikle Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla ve Trakya halkını daha da zenginleştireceğini söyledi.

Güneşin maliyeti daha düşük

Sahip olduğu hava koşullarıyla yılda bin 680kWh/m2 güneş alan İzmir'in bu oranla Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu vurgulayan Demir, 1MW güneş santrali kurulumunun maaliyetinin ise 950 bin ila 1 milyon dolar arasında olduğunu söyledi.

EMRAH YILMAZ

http://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2016/06/16/bin-200-euro-ver-kendi-elektrigini-uret

Tarih : 16.6.2016