Yenilenebilir Enerji Meslek Lisesi Sektörün Önünü Açacak

Çevreci Enerji Derneği ve Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü, giderek önemi artan yenilenebilir enerji konusunda İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı ziyaret ederek, sektörün önemli sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Çevreci Enerji Derneği Başkanı Tolga Şallı ve beraberindeki heyetin gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında başta kalifiye eleman eksikliği olmak üzere sektörün önemli sorunları ele alındı.

İzmir'in yenilenebilir enerji konusunda Türkiye'de başı çektiğini, ancak nitelikli, teknik ve idari personelle birlikte, mevzuatsal konularda da yeni personel bulmakta sorun yaşandığını dile getiren Başkan Şallı, bu konuda İzmir'e bir meslek lisesi kurulması konusunda Vali Ayyıldız'dan talepte bulundu. 

Kurulacak Yenilenebilir Enerji Meslek Lisesi'nin, İzmir'in gerçek potansiyelini ortaya çıkaracağını kaydeden Tolga Şallı, “Türkiye'nin ihtiyacına cevap verecek, temiz ve çevreci bir kaynak olan yenilenebilir enerji, enerjideki dışa bağımlılığımızı da azaltacak. Yenilenebilir enerji sektöründe istihdamı artırarak, hem kent hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacak projeleri yaşama geçirmeliyiz. Bu konuda EBSO ve İTO ile de görüşerek uygun yer ve proje oluşturmak için çalışmaya başlayacağız” diye konuştu.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da, yenilenebilir enerji sektöründeki altyapı çalışmaları konusunda  hükümetin de önemli adımlar attığını belirterek, meslek lisesi açılması için gerekli tüm desteği vereceklerini dile getirdi. 


Tarih : 11.11.2016