CW Enerji’de Güneş Paneline Kadın Eli Değiyor

Türkiye’nin Lider Güneş Paneli Üreticisi CW Enerji, hassas bir üretim prosesi gerektiren güneş paneli üretiminde 2017 yılında, 235 kadınının maharetli ellerinden faydalandı.

Antalya Organize Sanayi’de faaliyet gösteren CW Enerji, istihdam rakamlarını 2016 yılına göre 5 buçuk kat arttırdı. Kadın istihdamına önem veren CW Enerji’nin SGK’lı 530 çalışanından 235’i kadın. CW Enerji 2018 yılında yüzde 50’si kadın olmak üzere 2 bin kişiye istihdam sağlamayı amaçlıyor.

Türkiye, Cumhuriyet’in 100. yılına yaklaşırken 2023 yılında gayri safi yurtiçi hasılasını 2 trilyon dolara ulaştırmak ve kişi başı milli geliri de 25 bin doların üzerine çıkarak dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almayı, işsizlik oranını yüzde 5’e düşürmeyi, yüzde 29.5 olan kadın istihdamını ise yüzde 41’e çıkartmayı hedefliyor.

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar, toplumların ilerlemesinde de temel aktör durumundadırlar. Ancak kadınların ekonomik yaşama katılımları, toplumsal ve ekonomik kalkınmadan yararlanma düzeyleri nüfuslarıyla doğru orantılı değildir. Toplumsal ve ekonomik kalkınma sürecinde kadınların etkin biçimde yer alması, kadınların iş gücüne katılımının ve istihdamının artırılması sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilebilmesinde önemli bir unsurdur.

Kadınların ekonomik yaşama daha fazla katılmaları, kalkınma ve büyümeden daha fazla pay almaları ve aile içindeki konumlarında iyileşme sağlanması, kalkınmışlığın gerekleri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, üretim faktörleri arasında yer alan kadın iş gücünün yok sayılması ya da atıl kalması ekonomik kayba yol açacaktır. Kadınların iş gücüne dolayısıyla ekonomiye kazandırılması; tüm ülke için bir kazanç, kalkınmanın hızlandırılması ve büyümenin dengeli bir yapıya kavuşmasında da önemli bir etken olacaktır.

CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, çeşitli gerekçelerle işgücü piyasasının dışına itilen kadınların ekonomide daha etkin kılınması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’nin ekonomisini güçlendirmesi için kadın istihdamında mesafe kat etmesi gerektiğine işaret eden Tarık Sarvan, CW Enerji olarak özellikle 2017 yılında artan bir istihdam oranına sahip olduklarını, geçtiğimiz günlerde Antalya Organize Sanayi Bölgesi(AOSB)  tarafından verilen yılın “en çok istihdam artışı sağlayan firması” ödülüne layık görüldüklerini söyledi. 2016 yılında 102 olan SGK’lı istihdam rakamlarının 5 buçuk kat artarak 2017 yılı Aralık ayında 530’a çıktığını ifade eden Sarvan, kadın istihdamının ise 235 olduğunu belirtti. dfCW Enerji Grup ve taşeronlarla birlikte bin kişiye istihdam kapısı olduklarını ifade eden Tarık Sarvan 2018 yılında bu sayıyı yüzde 50’si kadın olmak üzere 2 bin kişiye çıkartmayı hedeflediklerini bildirdi.

Güneş paneli üretiminin hassas bir üretim prosesi gerektirdiğini vurgulayan Tarık Sarvan, “Kadınların zarif, maharetli ellerine ihtiyaç duymaktadır. Biz de CW Enerji’de kadının gücüne ve sektörümüze yapacağı katkıya inandığımız için bu sene önemli bir oranda kadın personel, mühendis istihdam etmeye karar verdik. Daha önceki iş süreçlerimizde kadınların daha titiz çalıştıklarını ve daha başarılı olduklarını deneyimledik. İŞKUR, Mühendis Odaları ve iş arama kanalları aracılığıyla tarafımıza başvuruda bulunan tüm kadınlara öncelik tanıdık. Onların firmamızda istihdamına destek verdik. Öncelikli olarak Üretim, Kalite Kontrol, Kurumsal İletişim, İnsan Kaynakları, Satış, Finans ve AR-GE departmanlarında kadın yöneticilerimiz görev alıyor. Şu anda kadın istihdam oranımız yüzde 43. Bu oranı önümüzdeki dönemde yüzde 50’ye çıkarmak istiyoruz. Hem kadınların iş hayatına atılmasını sağlamak hem de teşvik kapsamında kadın istihdamına ağırlık verilmesi dolayısıyla bizde bu konuda gerekli özeni sağlayacağız.”

Kaynak:https://www.enerjigazetesi.ist/cw-enerjide-gunes-paneline-kadin-eli-degiyor/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

Tarih : 22.12.2017