Coronavirüs ve Yenilenebilir Enerji

Coronavirüs ve Yenilenebilir Enerji

Merhaba,
Bundan sonra bu köşeden sizlerle sivil toplum, yenilenebilir enerji, iklim krizi, enerji verimliliği ve çevre konularında düşüncelerimizi paylaşacağız. İlkses Gazetesi’ne bu önemli fırsatı bizlere tanıdığı için çok teşekkür ederiz.
Corona!!!
2020 yılı ilk çeyreği hem ülkemiz hem de dünya için zor geçmekte. Coronavirüs…, Kimin başlattığı, biyolojik silah mı değil mi, paça çorbası veya tuzlu suyun yararlı olup olmadığı gibi tartışmalar epeyce devam edeceğe benziyor. Ümit diyoruz ki, tüm dünyanın gündemini oluşturan bu virüse karşı en kısa sürede çare bulunur. Ülkemizde alınan önlemler elbette önemli ancak vatandaşlarımızın günlük hijyen kurallarına uyması ve toplumsal yaşantımızı buna göre uyarlamamız çok daha önemli.
Virüs sadece sağlık sorunu olmasının dışında artık ekonomik bir sorun halini aldı. Uluslararası ticaret, petrol fiyatları, arz – talep dengeleri değişmekte. Geçen hafta petrol fiyatları %30 geriledi. Petrol Üreten Ülkeler Örgütü (OPEC) bu düşüşü engellemek için üye ülkelerle bir toplantı düzenledi ancak bir karar alamadan dağıldılar. Yeni bir döneme mi geçiyoruz, bunu yakında gelecekte göreceğiz. Ancak günümüz dünyasında gerçeklik taşıyan bir konu var; “Üretim”. Ülke ekonomisini üretim odaklı oluşturmak devletlerin varlığını ve sürekliliğini arttırmakta. Bunun en iyi örneğini savunma sanayimizin son dönemdeki millileştirme çalışmaları ve İblid operasyonumuzda gördük.
“Yenilenebilir Enerji”
Son yıllara baktığımızda değişen mevzuatımızla yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan elektrik üretimimizin arttığı su götürmez bir gerçek. Geçen yıl üretilen elektriğin neredeyse %8’ini rüzgâr enerjisi karşıladı. Güneş enerjisinde de çok ciddi atılımlar var. 2019 yılında üretilen elektriğimizin %45’i hidro dahil yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan. Yenilenebilir enerji kaynak potansiyelimize baktığımızda üretim rakamlarımızın henüz istenilen düzeyde olmadığını düşünüyoruz. Maalesef hala elektrik üretimi konusunda dışa bağımlılığımız devam etmekte. Bulunduğumuz coğrafya, yanı başımızdaki karışıklıklar, özellikle doğal gaz alımı gerçekleştirdiğimiz Rusya ve İran ile olan ilişkilerimiz bize bir kez daha kendi elektriğimizi kendi kaynaklarımızdan daha fazla yararlanarak üretmemiz gerektiğini göstermekte. Özellikle güneş enerjisi ekipman üretiminde Çin önemli bir pozisyonda. Bu nedenle ekipman tedariki konusunda zorluklar yaşanacak bu da fiyat artışına neden olacaktır. Belki virüsten dolayı yenilenebilir enerji yatırımlarında bir yavaşlama söz konusu olacaktır ancak uzun vadede değerlendirdiğimizde, yenilenebilir enerji her zaman önemini koruyacaktır.

Kaynak

16 Nisan 2020 Basında ÇED , , , ,