Enerjinin öncüleri buluştu

Enerjinin öncüleri buluştu

‘Yeni Asır Sektör Buluşmaları’nın ilki ‘Enerji’ alanında düzenlendi. Sektörün temsilcileri, Mövenpick Otel’deki toplantıda küresel enerji sorunları, enerji stratejileri ile rüzgar ve güneş enerjisine yönelik konuları masaya yatırdı

METİN BURMALI

Yeni Asır, ekonomi, üretim ve kalkınma hamlesi çerçevesinde geleneksel hale getirmeyi amaçladığı ‘Yeni Asır Sektör Buluşmaları’nın ilkinde ‘Enerji’ sektörünün öncülerini bir araya getirdi. Toplantıda küresel enerji sorunları, enerji stratejileri ile rüzgar ve güneş enerjisine yönelik konular ele alındı.

SORUN VE ÖNERİLER İÇİN

Yeni Asır’ın ev sahipliğindeki buluşma Mövenpick Otel’de gerçekleşti. Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Ercan Demir, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de stratejik sektörler arasında yer alan enerji sektörüne her geçen gün ilginin arttığını belirterek, sektörün önde gelen temsilcileriyle bir araya gelmek, sorunları, çözüm önerilerini ve hedefleri konuşmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerinin altını çizdi.
Yeni Asır’ın enerji ve özellikle yenilenebilir enerji kaynakları konusunda öncülük yapmasını memnuniyetle karşıladığını dile getiren İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın politikaları ile bugün Türkiye’de, yerli kömürün de enerjide kullanılmasıyla birlikte cari açığı azaltıcı bir çalışma söz konusu. İTO olarak biz her konuda desteğe hazırız” dedi.
İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, “Bizim bölgemizde rüzgar enerjileri yani RES dediğimiz sistemler yaygın. Ege’nin güneş enerjisinde de önemli merkez olabileceğini, özellikle tarım dışı alanların bu işe uygun olduğunu düşünmekteyim. Şimdiden enerji planlanmaları yapılmalı. Öz kaynaklarımızla, güneşimizle, rüzgarımızla elde ettiğimiz enerjinin daha çok üzerinde durulmalı” dedi.

BUHAR KULLANILMALI

Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Başkanı Hüseyin Vatansever de, organize sanayi bölgelerinde görev yaparken doğalgaz çevrim santrallarının yapılmaması konusunda yetkililere çok uyarılarda bulunduklarına dikkat çekerek, “Bu dışarı bağımlı olduğumuz bir meta ve bizde yeteri kadar çıkmıyor. Organize sanayi bölgelerinde enerjiyi kullandıktan sonra bir de buhardan yararlanamıyorsak, o zaman enerjiyi iki kat pahalı üretiyoruz demektir” dedi.

KÖTÜ ŞEHİRLEŞME ENGEL

İZMİRGAZ Genel Müdür Yardımcısı Ercüment Duman ise doğalgaz kullanımının yükselen bir trend olduğunu vurgulayarak, “İzmir diğer enerji türlerinde ne kadar şanslıysa, gaz konusunda da o kadar şanslı. Biz İzmirgaz olarak sanayiye gaz arzından ziyade, tüm şehre her boyutu ile gaz arzı konusunda yatırımlar yapıyoruz. İzmir konutlaşmada kötü bir şehirleşmeye sahip. 1 milyon konuta altyapı götürdük. Gaz kullanan konut sayısı 600 bin civarında. Evinin önünde veya apartmanınında olduğu halde gaz almayan 400 bin konut var. Şehrin altyapısı planlı olmayan, yollarının kotları belli olmayan, yüzde 40-45’lik bölümüne de henüz gaz götürmedik” dedi.

GENİŞ KATILIM YAŞANDI

Çevreci Enerji Derneği Başkanı Tolga Şallı, Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü, Elektrik Piyasası Hukuku Kurulu Üyesi Avukat Arsin Demir, enerji sektörünün önde gelen firmalarının sahipleri ve yöneticilerinden Burhan Uçan, Cemalettin Korkmaz, Cenk Hüner, Erman Kaya, Erol Tüfekçioğlu, Görkem Teneler, Haluk Tüfekçioğlu, Mutlu Can Günel, Osman Akça, Sercan Dönmez, Serhat Yasin Uçan, Volkan Bükey ve Yavuz Lokurlu sektörün sorunları ve çözüm önerilerinden bahsetti.

İHTİYAÇ YÜZDE 30 ARTACAK

Yeni Asır Reklam Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kurşunlu ise “2040 yılında enerji ihtiyacı yüzde 30 artacak. Bir taraftan doğal enerji, yenilenebilir enerjinin payı çok daha artacak. Biz Ege ve İzmir olarak, enerjinin üretimine nasıl katma değer sağlayabiliriz, nasıl toplumu bilinçlendirebiliriz, nasıl aldığımız kararları yetkililere iletebilirizi konuşacağız ve hedefimiz tamamıyla sektöre destek vermek” dedi.

KİMLER KATILDI?

EKREM DEMİRTAŞ İZMİR TİCARET ODASI
ARSİN DEMİR ENERJİ HUK. ARŞ. ENS. KUR. BŞK.
BURHAN UÇAN BUİNVESTMENT
BÜLENT ŞAHİN ENERJİ HUKUKU – AVUKAT
CEMALETTİN KORKMAZ KOREN ENERJİ
CENK HÜNER ATAER ENERJİ
ERCÜMENT DUMAN İZMİRGAZ
NECDET ULUSAN İZMİRGAZ
ERMAN KAYA ABK ÇEŞME ENERJİ
EROL TÜFEKÇIOĞLU MB JEOTERMAL A.Ş
GÖRKEM TENELER VERK ENERJİ TEKNOLOJİLERİ
HALUK TÜFEKÇİOĞLU MB HOLDİNG
HÜSEYİN VATANSEVER ENERJİ SAN. & İŞADAMLARI DER.
MUTLU CAN GÜNEL BATIÇIM
OSMAN AKÇA AKÇA ENERJİ
SERCAN DÖNMEZ VENTİRA MÜHENDİSLİK
SERHAT YASİN UÇAN BUİNVESTMENT
TOLGA ŞALLI ÇEVRECİ ENERJİ DERNEĞİ
VOLKAN BÜKEY BATI ENERJİ
YAVUZ LOKURLU KOREN ENERJİ

28 Nisan 2019 Basında ÇED